Nástroje pro měření rychlosti webu

Rychlost načítání webových stránek je poměrně důležitým faktorem, který ovlivňuje pozice ve vyhledávání a uživatele. Určitě sami dobře víte, že pomalé stránky velmi brzo opustíte, protože nechcete čekat na jejich zdlouhavé načítání. Připravili jsme proto seznam nástrojů, které pomohou otestovat rychlost webových stránek a v některých případech poradí také s nápravou problémů, které stránky zpomalují.

Google PageSpeed Instights

Nejznámější nástroj pro testování a analýzu rychlosti webových stránek, který poskytne především technické informace o problémech a přiděli patřičné skóre. Tento nástroj by měl být prvním krokem při testování a následné optimalizaci webu. Nemusíte samozřejmě nutně cílit na skóre 100, ale je dobré opravit především červeně zvýrazněné problémy.

WebPageSpeedTest

Další populární nástroj, který krásně vykresluje načítání stránek formou waterfall (vodopádu), takže získáte přehled o tom, jak postupuje načítání vašeho webu. Měří také velikost webových stránek, počet requestů, ttfb (time to first byte) a dobu plného načtení stránek. Výhodou je také možnost volby místa a zařízení pro měření. Pokud hostujete stránky v Česku, nemá smysl měřit web z Japonska.

GTMetrix

Skvělá služba, která zobrazuje také měření z dříve populárního YSlow. Pokud chcete změnit lokalitu testování z výchozí Kanady, budete si muset založit uživatelský účet.

Pingdom

Nástroj nabízí opět výběr lokality testování. Základní přehled informací – rychlost, počet dotazů, velikost a skóre. Mimo jiné zobrazuje také waterfall a krásně rozepíše velikost podle jednotlivých typů obsahu.

Sucuri Loadtime Tester

Poměrně jednoduchý nástroj, který pouze vypíše rychlost odezvy a načítání pro různé oblasti ve světě. Jak je vidět na obrázku, bez použití CDN je rychlost načítání skvělá pouze v Evropě.

Yellow Lab Tools

Pomohl vám článek? Sdílejte ho na sociální sítě.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Skype
Email
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Obsah článku

Autor článku

Jan Drábek

Jan Drábek

Jsem provozovatelem webů pod značkou EASYPRESS a autorem většiny článků v tomto Magazínu o WordPressu. Specializuji se především na tvorbu stránek na míru a jsem jednatelem webového studia PAGEART.CZ.