Jak vybrat tu správnou doménu

Výběr vhodné domény je velmi důležitou záležitostí, protože bude váš web a značku provázet na internetu, proto by neměl být výběr správného doménového jména unáhlený, ale promyšlený.

V tomto článku vám řekneme základní informace o doménách a poradíme, jak zvolit ten správný název, který bude dobře reprezentovat vaši značku.

Obecně o doménách

Domény dělíme na řády. Samotná koncovka jako je například .cz nebo .com je doménou 1. řádu, které se označují jako TLD (top level domain). Klasické doménové jména jsou doménami 2. řádu. Jedná se například o domena.cz. Posledním běžně používaným typem jsou domény 3. řádu, které jsou běžně označovány jako subdomény a mohou vypadat například takto: subdomena.domena.cz. Tyto subdomény mohou být v neomezeném množství a vytváří si je sám vlastník domény například v rámci webhostingu.

Jak zvolit správná název domény

Volba správné domény je pouze vašim vlastním rozhodnutím, ale bude vás na internetu provázet a reprezentovat vaši značku nebo firmu, takže je vhodné její výběr dostatečně promyslet, protože budoucí změny domén u webu mají negativní dopad na pozice ve vyhledávačích a přínášejí další komplikace.

Délka doménového jména

Vždy je lepší mít doménu kratší. Určitě z vlastní zkušenosti víte, že se vám bude mnohem lépe zadávat adresa webu například mall.cz a ne onlineobchodnidum.cz. Ne každý si ukládá oblíbené stránky a v hlavě si nosíme spoustu webů, takže je dobré, aby vaše doména byla snadno zapamatovatelná.

Volba koncovky

Pokud se jedná o český web nebo firmu, vždy je lepší zvolit koncovku .cz, protože jsou na ni lidé zvyklí a tak nějak automaticky předpokládají, že všechny weby u nás mají takovou koncovku. Mnohdy lidé volí také koncovku .eu pro české weby, ale ta nevzbuzuje příliš velkou důvěru mezi uživateli. Pokud máte ovšem mezinárodní web, pak doporučujeme volit koncovku .com. Všechny ostatní koncovky se používají spíše proto, že dané jméno bylo pro požadovanou koncovku obsazené.

Pomlčka

Když nemusíte, raději pomlčku nepoužívejte. Pokud máte více slov v názvu domény, pak je ideálním řešením zaregistrovat obě varianty domény, eliminujete tak ztrátu uživatelů, kteří si nejsou jisti, jestli je váš web s pomlčkou.

Samotný název

Pokud se jedná o firmu, můžete zvolit název domény právě podle názvu firmy. Jestliže tvoříte web pro produkt obecnějšího charakteru, například bazar, pak se snažte najít krátký a výstižný název, který si uživatelé snadno zapamatují. Vyvarujte se velmi dlouhým názvům ve stylu prodej-bazaroveho-zbozi.cz a pokud můžete, vždy volte českou koncovku domény.

Kde koupit doménu

Většinou je dobré koupit doménu u stejné společnosti, kde máte webhosting. Pokud potřebujete speciální koncovku jako například .com, .biz nebo třeba .top, pak musíte zvolit společnost, která nákup takových domén umožňuje.

V česku má největší výběr domén prvního řádu společnost CZ NIC.

Pokud hledáte domény za nejnižší cenu, pak můžete zvolit společnost WEDOS, protože prodává domény za nákupní ceny.

Pomohl vám článek? Sdílejte ho na sociální sítě.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Skype
Email
5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Obsah článku

Autor článku

Jan Drábek

Jan Drábek

Jsem provozovatelem webů pod značkou EASYPRESS a autorem většiny článků v tomto Magazínu o WordPressu. Specializuji se především na tvorbu stránek na míru a jsem jednatelem webového studia PAGEART.CZ.

Podobné články