Jak přidat mapu z Google Maps nebo Mapy.cz do webu

Mapy jsou nedílnou součástí prakticky každé webové stránky, protože poskytují nejenom informaci o přesné adrese, ale také umožňují například navigovat na danou adresu nebo přidat více bodů najednou.

Pro WordPress existuje samozřejmě velké množství pluginů, které přidávání mapy řeší. Bavíme se samozřejmě pouze o Google Maps a podobných službách. Pro Mapy.cz žádný plugin v repozitáři neexistuje, takže musíme vkládat mapu ručně.

V tomto článku si ukážeme, jak můžete vložit mapu do libovolného příspěvku nebo stránky bez nutnosti použití pluginu.

Mapy.cz

Vložení mapy je poměrně jednoduchá záležitost, která vyžaduje pouze několik kroků a drobné úpravy v kódu, pokud je budete potřebovat. Přejděte nejdříve na stránky Mapy.cz a vyberte si požadovanou lokalitu, kterou chcete do stránek umístit. V dolní části poté uvidíte sekci Nástroje a vyberete možnost Vložit mapu do vlastních stránek. Můžete si vybrat také vlastní velikost podle potřeby. Výsledné okno vidíte pod obrázkem níže, takže stačí pouze zkopírovat kód, který vložíme do stránky.

Tento zkopírovaný kód musíte vložit přímo do zdrojového kódu stránky, tedy přepnout si z Editoru na HTML. Pokud používáte Gutenberg, tak ten naštěstí dokáže rozpoznat zdrojový kód a provede přepnutí automaticky.

Vložený kód odpovídá předvolbám, které jste si vybrali na Mapy.cz a automaticky mapu centruje. Důležité je upravit parametry mapy. Pokud používáte responzivní verzi stránek, pravděpodobně nebudete mít šířku displeje telefonu 700px, takže by docházelo k rozbití webu, protože by se posouval do strany. Proto musíme tuto hodnotu nahradit za procentuální.

Najděte si část kódu width=”700″ a nahraďte ji za hodnotu procentuální. Výsledek bude vypadat takto: width=”100%”

Stejnou úpravu můžete udělat pro výšku mapy, která se definuje pomocí height=”400″, ale v tomto případě doporučujeme použít spíše pixely, takže klidně hodnotu ponechte, nebo si nastavte nižší podle potřeby.

Ukázka Mapy.cz

Google Maps

Vložení prbíhá víceméně podobně jako v případě Mapy.cz od Seznamu. Stačí přejít na Google Mapy a vybrat si lokalitu. Kliknete na tlačítko Sdílet a přejdete do záložky Vložení Mapy, kde zkopírujete HTML. Opět si můžete navolit velikost mapy a umístit do webu. Stejně jako v případě Mapy.cz doporučujeme upravit hodnotu pro šířku z pixelů na procenta. Takže si nahraďte část kódu width=”600″ za hodnotu width=“100%”.

Ukázka Google Mapy

Pomohl vám článek? Sdílejte ho na sociální sítě.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Skype
Email
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Obsah článku

Autor článku

Jan Drábek

Jan Drábek

Jsem provozovatelem webů pod značkou EASYPRESS a autorem většiny článků v tomto Magazínu o WordPressu. Specializuji se především na tvorbu stránek na míru a jsem jednatelem webového studia PAGEART.CZ.